Uzyskanie zezwolenia na pobyt na podstawie działalności gospodarczej (JDG/Sp.
Z o. o.)?
Zezwolenie na pobyt w celu wykonywania działalności gospodarczej może uzyskać cudzoziemiec, którego celem pobytu jest wykonywanie działalności gospodarczej na terytorium Polski, składa na podstawie przepisów obowiązujących w tym zakresie.
Zezwolenie to wydawane jest również cudzoziemcom, których celem pobytu w Polsce jest pełnienie funkcji w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
- Osoby, które pełnią funkcje w zarządzie, ale nie posiadają udziałów w spółce, muszą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy.
- Zezwolenie na pobyt wydawane jest na okres niezbędny do realizacji celu pobytu cudzoziemca w Polsce na okres od 3 miesięcy do 3 lat, z możliwością ubiegania się o kolejne zezwolenie.
- Zezwolenie na pobyt dla cudzoziemca wykonującego pracę, pełniącego funkcje w zarządzie spółki z o o daje mu jednocześnie prawo do wykonywania pracy w tym charakterze. Zezwolenie pobytowe wydawane w związku z udzieleniem cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy zawiera adnotację «Dostęp do rynku pracy». Ubiegając się o inną pracę (nawet w tej samej firmie) należy uzyskać zezwolenie na pracę.
Kto może otrzymać «Kartę Pobytu» na podstawie działalności gospodarczej:
- Osoby, które założyły firmę w Polsce i są założycielami;
- Osób, które otworzyły jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce.
Podstawowe wymagania:
- Złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy osobiście, nie później niż w ostatnim dniu Twojego legalnego pobytu na terytorium RP;
- Zezwolenie na pobyt można uzyskać wyłącznie osobiście;
- Złóż odciski palców w celu uzyskania zezwolenia na pobyt;
- Dokumenty w języku polskim należy złożyć w oryginale lub kserokopii wraz z oryginałami do wglądu;
- Dokumenty sporządzone w języku obcym muszą być przetłumaczone na język polski przez polskiego tłumacza przysięgłego.
INNE PYTANIA Z TEJ SEKCJI