Jaki jest właściwy sposób korzystania ze zwolnienia lekarskiego?
Kiedy nieobecność z powodu choroby jest usprawiedliwiona.
Zaświadczenie lekarskie (zwolnienie L4) jest dowodem niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby.
Najczęściej wystawiane jest ono elektronicznie według wzoru ZUS.
Datą niezdolności do pracy jest dzień podany na zwolnieniu lekarskim jako dzień wystąpienia choroby.
Zaświadczenie umożliwia ustalenie uprawnień pracownika do świadczeń związanych z chorobą, pobytem w szpitalu lub innym zakładzie opieki zdrowotnej.
Jeżeli pracownik nie posiada zaświadczenia lekarskiego, to:
- Nieobecność w pracy mimo choroby nie stanowi podstawy do wypłaty zasiłku chorobowego.
- Jeżeli lekarz stwierdzi, że pracownik zachorował przed datą badania, może wystawić zwolnienie lekarskie z datą wcześniejszą, do 3 dni wcześniej. Ograniczenie to nie dotyczy sytuacji, gdy zwolnienie wystawia lekarz psychiatra, który stwierdził lub podejrzewa zaburzenia psychiczne ograniczające zdolność pracownika do oceny własnego zachowania.
Choroba pracownicy w okresie ciąży.
Pracownica w ciąży może przedłożyć pracodawcy zaświadczenie o ciąży wystawione przez lekarza, informujące o tym stanie.
Zaświadczenie to nie zwalnia jej z obowiązku świadczenia pracy w firmie, jednak pracodawca musi respektować prawa ciężarnej pracownicy, takie jak zakaz pracy w godzinach nadliczbowych czy wysyłanie jej w podróż służbową poza stałe miejsce pracy bez jej zgody.
O ciąży pracodawca często dowiaduje się ze zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży, czyli «kodu B».
Okres karencji w przypadku ciąży wynosi 270 dni, a zwolnienie lekarskie i zasiłek - 100%. Zwolnienie lekarskie za pierwsze 33 dni choroby w roku kalendarzowym wypłaca pracodawca, a od 34 dnia - ZUS.
W jaki sposób pracownik musi powiadomić pracodawcę o chorobie?
Elektroniczne zwolnienia lekarskie są dostępne w osobistym profilu PUE pracodawcy zaraz po ich wystawieniu przez lekarza. W profilu PUE znajduje się osobne miejsce z widocznymi elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi.
Pracownik ma obowiązek niezwłocznie poinformować Cię o okresie absencji chorobowej. W sytuacjach skrajnych, np. w wypadku, oraz gdy członkowie rodziny nie są w stanie powiadomić pracodawcy o chorobie, muszą to zrobić nie później niż w drugim dniu nieobecności.
Jeśli jako pracodawca nie określisz w regulaminie pracy lub innym dokumencie sposobu powiadamiania pracowników o absencji chorobowej, mogą to zrobić osobiście, przez inną osobę, telefonicznie, sms-em, e-mailem lub listem poleconym - w takim przypadku za datę powiadomienia uznaje się datę stempla pocztowego.
Jeśli pracownik nie przekazał lub przekazał informację o chorobie i czasie jej trwania zbyt późno, narusza to ustaloną organizację pracy. Na takiego pracownika może zostać nałożone upomnienie lub nagana. W poważnych przypadkach bezczynność może być uznana za powód do rozwiązania umowy o pracę z wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia.
Jakie świadczenia przysługują podczas zwolnienia lekarskiego?
W przypadku choroby pracownik, który jest zarejestrowany w systemie ubezpieczeń społecznych, ma prawo do zasiłku chorobowego za każdy dzień choroby, wliczając w to dni wolne. Jego wysokość zależy od rodzaju choroby i okoliczności związanych z przyczyną nieobecności.
Powody wystawiania zaświadczeń lekarskich potwierdzają wydrukowane na nich kody:
- Powtarzająca się choroba w ciągu 60 dni - kod A
- Ciąża - kod B
- Nadużywanie alkoholu - kod C
- Gruźlica - kod D.
Zasiłek chorobowy wynosi co do zasady 80 proc. podstawy wymiaru.
W przypadku niezdolności do pracy z powodu wypadku przy pracy, choroby w czasie ciąży lub z powodu badania kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub zabiegu pobrania narządów - wynagrodzenie chorobowe wynosi 100% podstawy wymiaru.
Jako pracodawca wypłacasz wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni choroby pracownika w roku kalendarzowym. Do tego limitu sumujesz kolejne wynagrodzenia chorobowe w ciągu roku kalendarzowego. Następnie od 34 dnia zasiłek chorobowy wypłaca ZUS.
W przypadku pracowników powyżej 50. roku życia od następnego roku kalendarzowego wypłacasz wynagrodzenie chorobowe dopiero po pierwszych 14 dniach choroby, a ZUS wypłaca zasiłek chorobowy od 15. dnia.
Karencja, czyli okres wypłacania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego, jest ograniczona do 182 dni. W przypadku pracownic i zleceniobiorców w ciąży oraz chorych na gruźlicę wynosi on 270 dni.
Informacja o liczbie wypłaconych dni chorobowych w danym roku musi być zawarta w historii zatrudnienia pracownika.
Jeśli zatrudniasz więcej niż 20 ubezpieczonych (pracowników i zleceniobiorców), których zgłaszasz do ubezpieczeń społecznych, wypłacasz pracownikom zasiłki chorobowe, a zakład ubezpieczeń społecznych zwraca ci wypłacone pieniądze.
Jeśli ubezpieczonych jest mniej, zasiłek wypłaci bezpośrednio Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Musisz sporządzić zaświadczenie ZUS dla pracownika Z-3, a w przypadku zleceniobiorcy zaświadczenie Z-3a.
Zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy nie zostaną wypłacone pracownikowi, jeżeli:
- Nie upłynął 30-dniowy okres wyczekiwania;
- Niezdolność do pracy powstała w czasie urlopu bezpłatnego, wychowawczego, tymczasowego zatrzymania lub pozbawienia wolności;
- Pracownik został zawieszony w czynnościach służbowych w związku z podejrzeniem o nosicielstwo czynników zakaźnych, jeżeli nie podejmie alternatywnej pracy nie zabronionej dla takich osób, odpowiadającej kwalifikacjom zawodowym lub takiej, którą może wykonywać po uprzednim przeszkoleniu;
- Niezdolność do pracy została spowodowana umyślnym przestępstwem lub wykroczeniem popełnionym przez pracownika i jest to potwierdzone wykonalnym wyrokiem sądu;
- Niezdolność do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu, wówczas za pierwsze 5 dni niezdolności do pracy nie wypłaca się świadczenia;
- W okresie zwolnienia od pracy pracownik wykonuje inną pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, lub zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane.
INNE PYTANIA Z TEJ SEKCJI